Kari koření - Aromatická směs koření s bohatou chutí, ideální pro dochucení indických a asijských pokrmů. Perfektní pro přípravu kari, omáček a dušených pokrmů.
zobrazit víceKari Reny (CURRY RENY)
Kari koření - Aromatická směs pro bohatou chuť vašich pokrmů
Kari koření je pečlivě namíchaná směs koření, která dodává pokrmům jedinečnou a komplexní chuť. Tato směs je inspirována tradičními indickými a asijskými recepty a je ideální pro přípravu kari, omáček, dušených pokrmů, polévek a marinád. Kari koření obsahuje různé druhy koření, jako je kurkuma, koriandr, kmín, zázvor, česnek a další, které dohromady vytvářejí bohatou a aromatickou chuť. S kari kořením můžete snadno připravit autentické pokrmy, které zaujmou všechny milovníky exotických chutí.
Klíčové vlastnosti:
Složení: Směs koření, obsahující kurkumu, koriandr, kmín, zázvor, česnek a další.
Návod na použití: Přidejte kari koření do svého pokrmu během vaření podle chuti. Doporučujeme začínat s menším množstvím a postupně přidávat, aby byla dosažena požadovaná intenzita chuti.
Příjemná chuť směsi koření kari je neodmyslitelně spjato s thajskou, indickou kuchyní. Rozeznáváme několik druhů kari podle poměru ingrediencí ve složení. Indické kari, který obsahuje zázvor, chilli a kurkumu, v menší míře pak hořčici.Thajské kari obsahuje míň kurkumy , převažuje koriandr, paprika a chilli. Používá se na všechny druhy masa, do smetanových omáček, dušené zeleniny a zeleninových salátů, rýže, na ryby a do některých polévek i těstovin a jinýczh pokrmů.
Skládá se : kurkuma, sůl do 13%,hořčičné semínko,zázvor,hřebíček, koriandr, chilli, pískavice, glutamán sodný.
Obsahovat může stopy celeru, sezamu a hořčice a jiných.
Kari koření je směs bylinek, která pochází z Indického subkontinentu. Je velmi oblíbená také u nás, a to i vzhledem ke skutečnosti, že mísí příjemné s užitečným.
Kari (curry) je považováno za tradiční indický pokrm, ačkoli původně pochází od Tamilonů , což jsou tedy lidé, kteří žili na Indickém subkontinentu před příchodem Indoevropanů. Jedná se o kousky masa a zeleniny v husté omáčce. K dochucování přitom byla používána směs koření. Právě její znalost dovezli Britové na evropský kontinent a pojmenovali ji poněkud nepřesně „kari koření“. V každém případě se složením podobné směsi garam masala. Existují ovšem i další podobné vlastnosti. Obě koření jsou kupříkladu nejen výtečné pro použití v kuchyni, ale mají zároveň zajímavé účinky na lidské zdraví!
Směs má obsahovat a nejdůležitější složkou je kurkuma, ale patří sem i kardamom, koriander, římský kmín, pepř, zázvor, skořice, bazalka, česnek, pískavice nebo chilli. Některé z těchto složek ovšem často chybí, a naopak se objevují i další.
Vzhledem k pestrému složení, obsahuje toto koření velké množství účinných látek. Hlavní složkou je ovšem kurkuma, proto obsahuje hodně kurkuminu, který disponuje mnoha zajímavými účinky na lidské tělo. Toto koření je ovšem daleko prospěšnější. Pokud tedy doposud kari koření příliš nepoužíváte, přemýšlejte o změně.
Koření kari má typicky žlutou barvu a specifickou chuť, která je hořce pálivá. Někteří lidé si na něj tedy nejprve potřebují zvyknout. Ze začátku proto doporučujeme používat obezřetně. Kari je samozřejmě součástí indických receptů a vůbec jihoasijské kuchyně. Můžete jej ale přidat i do mnoha dalších pokrmů. Hodí se totiž k různým druhům masa, tofu i zeleninovým pokrmúm, do omáček a polévek , případně k dochucovánírůzných salátůa rýže. Využití je zkrátka velmi pestré a určitě přijdete i na další uplatnění.
Směs jako takovou si samozřejmě lze jednoduše koupit. Aktuálně ji ostatně máte k dispozici v mnoha variantách. Takže můžete hledat tu, která vám bude chuťově vyhovovat nejvíce. V ČR jej seženete na každém rohu, protože se stalo velmi oblíbenou kuchyňskou ingrediencí s nádechem exotiky. I doma si ale můžete připravit směs, která bude navíc blízká té původní. Můžete využít jednoduše náš receptkoření kari (curry). Stačí smíchat 80 g kurkumy, 60 g koriandru, 50 g kardamomu, 30 g římského kmínu a pískavice řecké seno, 10 g pepře a 2,5 g mletého chilli.
Pálivé papričky se sice původně do směsi nepřidávaly, později se však staly její součástí, ačkoli se v různých částech světa používají v různém množství. Pokud vám tedy příliš nevyhovují pálivější pokrmy, budete si muset při použití této směsi dát pozor, protože některé směsi vám s největší pravděpodobností vyhovovat nebudou.
Typ použití: | Na pečení, Do mletého masa, Orient kuchyně |